Tatilcilerin rağbet ettiği yat ve tekne kiralama fiyatları

AA

Tatilcilerin bir kısmı, yat veya tekne kiralayarak tatil yapmayı son dönemde daha çok tercih ediyor.

2020’de yaşanan salgının da etkisiyle tatilciler, daha sakin ve izole bir tatili daha uygun bularak, denizin ortasında veya sakin koylarda kendi özel alanlarında dinlenme fırsatı buluyor.

Bu tatil şekli, tatilcilere doğayla iç içe olma imkanı sağlarken, bu durum yat ve tekne kiralamalarında artışa neden oldu.

“Tekne tatili her şeyden önce özel bir tatil”

Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği (TYBA) Başkan Yardımcısı Selhan Cengiz, tekne tatilinin her şeyden önce özel bir tatil olduğunu söyleyerek şu değerlendirmede bulundu:

İnsanların ekonomik olarak bir yat alma imkanı olmayabilir ama tekne tatiliyle yatta bir hafta gezerek o keyfi alma imkanına erişilebiliyor. Ayrıca izole ve kendi aileniz, eşiniz, dostunuz, seçtiğiniz insanlarla gezip, zaman geçirebileceğiniz tatil imkanı sağlayan bir tatil türü. Bölgedeki güzellikleri görmek açısından da tekneyle tatil yapmak insanları daha çok cezbediyor.

“Gece yıldızları seyretmek insanlar için büyük bir keyif”

Denizle doğada bir olmak, gece yıldızları seyretmek insanlar için büyük bir keyif. Koydan koya gitmeniz, bunlar çok özel şeyler. Bu bölgede yemyeşil bir koylar var, dünyanın en güzel yerlerinden birine sahibiz.

“3-4 kabinli teknelerin fiyatları 80-150 bin lira arasında”

Cengiz, tekne turları ve fiyatları hakkında şu bilgileri verdi:

İki türlü tekne var, ilki kendiniz kiralıyorsunuz ‘rent a car’ gibi 3-4 kabinli tekneler var, amatör denizci belgesi veya kaptan ehliyetiniz varsa kendiniz kullanıyorsunuz. Onların fiyatları, tekne boyutuna ve yaşına göre, 80-150 bin lira arasında haftalığı değişir.

“Guletlerde mavi yolculuk 175-200 bin lira”

Bir de gulet dediğimiz teknelerle mavi yolculuk var. Onların fiyatları 175-200 bin lira ve bir milyon lira arasında fark ediyor. Tabii bunlar 5-6 kabinli teknelerimiz olduğu için, büyük tekneler oldukça.

Fiyatları boyu ve kalibresine göre değişiklik

Bunların da iki yıldızlısı, üç yıldızlısı var oteller gibi. Teknelerde de bir standart vardır, yazılı değildir ama bilinir. Boyu, odasının büyüklüğüne göre teknelerin kalitesi fark eder. Fiyatları boyu ve kalibresine göre değişiklik gösterebiliyor.

Tatilcilerin en çok tercih ettiği rotalar

Tatilcilerin en çok tercih ettiği rotalara da değinen Cengiz, rotaların genelde Antalya’dan başladığını dile getirerek şu bilgileri verdi:

En popüler rotamız bizim Göcek ve Fethiye koyları, Hisarönü Körfezi, Bozburun, Selimiye, Orhaniye, Datça rotası mevcut. Bodrum ve Gökova Körfezi, Halikarnas balıkçısının ilk başladığı yeri o da çok güzel bir rota. Kalkan ve Kekova muhteşem bir rota. Ayrıca Göcek-Ekincik-Marmaris rotası da çok güzel bir rota.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x